Юрій Горбенко інформував про підготовку до весняно-польових робіт під час наради в голови ОДА

     Сьогодні, 26 березня директор департаменту агропромислового розвитку облдержадміністрації Юрій Горбенко під час оперативної відеоселекторної наради в облдержадміністрації інформував про хід підготовки в області до весняно-польових робіт.

     Цьогорічні погодні умови не дозволяють аграріям проводити весняно-польові роботи за календарним графіком попередніх років.

     В черговий раз з приходом весни природа приносить свого роду сюрпризи.

     В першій половині березня, завдяки теплій погоді (середньодобова температура повітря була на 2-9 градусів вище норми) відбулося відновлення вегетації та повільні ростові процеси озимих культур та багаторічних трав. Було розпочато підживлення озимих культур. Їх підживлено на площі 40 тис.га, або 20 відсотків, в тому числі половину ріпаку – 20 тис.га.

     Однак, після зниження температури, в другій половині березня та утворення снігового покриву озимі припинили вегетацію і роботи було призупинено. На сьогодні вони поступово відновлюються.

     Директор департаменту відзначив, що умови для перезимівлі озимих культур були задовільними і практично усі культури знаходяться у доброму і задовільному стані.

     Площа озимих під урожай цього року становить 215 тис.га, що на 5 відсотків більше до попереднього року, з них 172 тис.га зернові і 40 тис.га ріпаку.

     Посів ярих культур прогнозується на площі 303 тис.га, з них ярих зернових на площі 108 тис.га, цукрових буряків 15 тис.га, сої 38 тис.га, соняшника 17 тис.га.

     Враховуючи невелику кількість снігового покриву та поступове підвищення температури, відповідно до прогнозу, до кінця тижня-початку наступного, погодні умови дозволять проводити весь комплекс весняно-польових робіт одночасно.

     До речі, в минулому році на цю пору вже розпочали посів ярих зернових і цукрових буряків.

     Що стосується цукрових буряків, то в цьому році є підстави і можливість збільшити площі їх посіву до 15 тис.га (на 1 тис.га більше ніж торік) у зв’язку із реконструкцією і відновленням роботи Горохівського цукрового заводу у 2017 році новим власником ТзОВ «Агро-експрес-сервіс». І уже в перший сезон тут виробили понад 60 тис.тонн цукру завдяки чому в області його вироблено майже 160 тис.тонн, що найбільше за часів незалежної України.

     Єдине, що мають знати господарники Горохівської зони бурякосіяння, що їхні буряки перероблятимуться лише у вересні місяці, а далі власні.

     Проблем із забезпечення насінням немає. В області є 8 насіннєвих господарств.

     До послуг сільгоспвиробників проводять 5 сертифікованих лабораторій: 2 лабораторії ДП «Центр експертизи та сертифікації сільськогосподарської продукції», 2 лабораторії насіннєвих заводів (ТзОВ «Пятидні» та ТзОВ «Волинь-Зерно-Продукт» та одна в обласній державній фітосанітарній лабораторії, яка виконує функції арбітражу.

     На завершення теми насіння, Юрій Горбенко загострив увагу присутніх у студіях інформацією, що в поточному році постановою Кабінету Міністрів України №106 від 6 лютого запроваджено часткову компенсацію вартості закупленого у суб’єктів насінництва насіння сільськогосподарських рослин вітчизняної селекції (у розмірі 80 відсотків вартості насіння без урахування сум податку на додану вартість). Дана пільга поширюється на фермерські господарства у власності або користуванні яких перебуває не більше ніж 500 гектарів земель сільськогосподарського призначення, яке має чистий дохід (виручку) від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) за останній рік до 15 млн.грн.

     Для проведення весняно-польових робіт аграріям потрібно близько 5,4 тис.тонн дизельного палива, понад 600 тонн бензину. Закуплено палива майже 80 відсотків до потреби.

     Загальна потреба в коштах на проведення комплексу весняно-польових робіт для сільськогосподарських підприємств – 1,6 млрд.грн.

     Є у наявності власних коштів 1,5 млрд.грн, планується залучити комерційних кредитів на суму – 40 млн.грн та банківських кредитів – 77,6 млн.грн.

     З 24 січня цього року на Волині діє проект IFC «Аграрні розписки в Україні». Його мета – доступ малих та середніх сільгоспвиробників до фінансових ресурсів. В усіх районах області проведено семінари-тренінги із агровиробниками, які можуть скористатися можливістю залучити фінансовий ресурс під заставу майбутнього врожаю.

     За результатами проведеної роботи підписано 2 аграрні фінансові розписки, ще 5 – на розгляді.

     Позитивну роль у забезпеченості аграріїв матеріальними ресурсами відіграє надання товарних кредитів провідними операторами.

     Відтак, ТзОВ «Волинь-Зерно-Продукт» надає товарні кредити мінеральними добривами, засобами захисту рослин, дизельним пальним, насінням під розрахунок з майбутнього урожаю за ринковими цінами на сільгосппродукцію, які склались на момент розрахунків. З початку року надано товарних кредитів на суму 200 млн.грн, До травня, ще буде надано кредитів на суму 200 млн.грн. Всього на пів мільярда гривень.

     Що характерно, такою послугою можуть скористатися як великі так і малі господарства.

     Свої послуги з посіву готові надавати ПрАТ «Гнідавський цукровий завод» та Західна аграрна компанія АПГ «Пан Курчак».

     Більшість господарств мінеральними добривами забезпечено з осені. Хто не встиг має можливість заощадити їх зараз. На сьогодні в області працює 9 операторів.

     Щоп’ятниці на сайті департаменту розміщується інформація щодо наявності мінеральних добрив та цінової політики операторів ринку.

     Для сприяння проведення комплексу польових робіт в особистих селянських господарствах краю між департаментом та ТзОВ «ВОГ Трейд» досягнуто домовленості, щодо відпуску дизельного пального за оптовими цінами. Зокрема мінімальна відпускна партія зменшена із 1000 літрів до 200 за ціною станом на сьогодні 22,5грн/л. А на сьогодні середні ціни в роздріб на дизельне пальне складають 27-29грн. Відпуск пального проводитиметься з нафтобаз у м.Ковелі та м.Луцьк.

     На завершення Юрій Горбенко розповів, що з 28 лютого по 2 березня на базі санаторію матері та дитини «Пролісок» за участю заступника Міністра аграрної політики та продовольства України Олени Ковальової відбулася зустріч із аграріями Волині. На зустрічі були також голови райдержадміністрацій.

     Заступник Міністра презентувала державні програми підтримки аграріїв на які з державного бюджету передбачено 6,3 млрд. грн.

     Значна частина коштів – 4 млрд. грн. буде спрямовано на розвиток галузі тваринництва,

     1 млрд. грн. – на розвиток фермерських господарств та їх кооперацію,

     945 млн. грн. – здешевлення сільськогосподарської техніки та обладнання та 300 млн. грн. – розвиток садівництва та виноградарства.

     На сьогодні департаментом проводиться активна роз’яснювальна робота щодо напрямків підтримки. В рамках проекту «Ключ до успіху» в кожному районі області наші спеціалісти намагалися якомога глибше донести дану інформацію до виробників.

     Також очільник головного аграрного відомства області звернувся до керівників районів, голів ОТГ, сільських та селищних рад з проханням максимально сприяти у своєчасному формуванні пакету документів для отримання допомоги сільгоспвиробниками, фермерськими та особистими селянськими господарствами.

     Під час інформування, голова облдержадміністрації Олександр Савченко звернув увагу на питання пов’язані із дотриманням сівозміни, роботою щодо недопущення незаконного заволодіння землею, ціновою політикою на молоко від населення та методологічними кроками щодо впровадження аграрних розписок в області.