В департаменті відбулося чергове засідання земельного штабу. ФОТО

     Сьогодні, 17 жовтня відбулося чергове засідання робочої групи оперативного штабу із забезпечення прав і свобод землевласників та землекористувачів та їх майнових прав.

     Заступник голови оперативного штабу - директор департаменту агропромислового розвитку Юрій Горбенко акцентував: «Превентивні заходи, які ми спільно провели, дали результати, питання вдається врегульовувати».

     Заступник начальника Управління з контролю за використанням та охороною земель ГУ Держгеокарастру в області Юрій Зарембицький проінформував про проведену роботу. Зокрема, він повідомив, що в інспекторів дещо обмежені повноваження, тобто вони можуть перевірити лише окремі земельні ділянки, а не суб’єктів господарювання загалом. Разом з тим, він наголосив, що вивчається питання надання повноважень щодо перевірки використання суб’єктами господарювання всіх земель.

     По Володимир-Волинському району є зафіксовані факти самовільного використання земель та винесені рішення щодо накладення адміністративного штрафу. Окремі підприємства ігнорують такі рішення, тому такі матеріали спрямовуються до поліції. По цьому району є 14 випадків розорення кормових угідь загальною площею 732 га.

     Такі ж правопорушення виявлені по Горохівському району, зокрема 17 випадків загальною площею 279 га

     По Ківерцівському району одним із фермерських господарств самовільно зайнята ділянка площею 61 га, накладено адміністративне правопорушення. Господарство оплатило штраф.

     У свою чергу Юрій Горбенко зауважив, що надходять скарги від аграріїв щодо відсутності земельних аукціонів. Вкрай повільно проводяться аукціони. Виробники скаржаться, що це унеможливлює ефективне використання земель та господарювання у правовому полі.

     Заступник начальника слідчого управління ГУ Національної поліції в області Андрій Литвин додав, що проблематика є і в тому, що частина людей зізнаються що договір у них не укладений, але вони самі попросили господарство обробляти їх ділянки. Це не дає підстав для кримінального провадження. Також надходить інформація щодо неявки на судові засідання суб’єктів, які підлягають адміністративній відповідальності. «Було б краще у майбутньому налагодити співпрацю із районними працівниками Держгеокадастру та виїжджати на місця при виявлені такої потреби», - вважає Андрій Литвин.

     Проте, фактом залишається те, що за останніх пів року дуже багато аграріїв звернулося до державних реєстраторів з тим, щоб зареєструвати земельні ділянки, які вони використовують. Тобто, робота земельного штабу дає свої результати, землі освоюються і відповідно ідуть надходження у місцеві бюджети.

     На завершення засідання робочої групи, Юрій Горбенко проінформував, що Президент Петро Порошенко підписав Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вирішення питання колективної власності на землю, удосконалення правил землекористування у масивах земель сільськогосподарського призначення, запобігання рейдерству та стимулювання зрошення в Україні» від 10.07.2018 р. № 2498-VIII. Він набирає чинності з 1 січня 2019 року.

     Юрій Горбенко вважає за необхідне завчасно довести до відому землевласників та землекористувачів основні положення цього закону, а саме:

  1. введення поняття «масив земель сільськогосподарського призначення»;
  2. визначення порядку користування земельними ділянками, розташованими у масиві земель сільськогосподарського призначення;
  3. визначення порядку користування земельними ділянками державної чи комунальної вланості під польовими дорогами та полезахисними лісовими смугами;
  4. передбачення встановлення сервітуту для здійснення заходів з меліорації земель;
  5. передбачення встановлення земельного сервітуту із землекористувачем земельної ділянки;
  6. визначення порядку використання нерозподілених земельних ділянок та невитребуваних земельних часток (паїв).

     Члени робочої групи домовилися про підготовку матеріалів про проведену роботу до 26 жовтня та підвести підсумки роботи штабу.