Аграрні питання розглянули під час колегії облдержадміністрації. ФОТО

     Сьогодні, 24 жовтня відбулося розширене засідання колегії облдержадміністрації під головуванням Олександра Савченка.

     Під час заходу, директор департаменту агропромислового розвитку Юрій Горбенко проінформував про підсумки роботи галузі за 9 місяців 2018 року, про виконання державних програм підтримки АПК та про запобігання рейдерству в агропромисловому виробництві..

     Виробництвом сільськогосподарської продукції займаються 848 сільськогосподарських підприємств, із них – 600 фермерських господарств, а також 150 тисяч особистих селянських господарств.

     Агропромисловий комплекс Волині в цілому розвивається динамічно. За 9 місяців 2018 року сільськогосподарськими товаровиробниками усіх категорій вироблено валової продукції сільського господарства на суму 5,4 мільярда гривень (в постійних цінах 2010 року), в т.ч. продукції рослинництва вироблено на суму 3,3 мільярди, продукції тваринництва –2,1 мільярда гривень.

 

 

     Індекс сільськогосподарської продукції порівняно із відповідним періодом 2017 року становить 105,1 відсотка. В тому числі у сільськогосподарських підприємств – 116,3 відсотка, у господарств населення – 98,5 відсотка.

     Відсотки виробництва господарств населення зменшуються, а сільгосппідприємств навпаки - зростають. Це говорить про те, що агроформування, фермерські господарства, завдячуючи технологіям, маючи відповідний ресурсний потенціал, розвиваються більш інтенсивно та потужно.

     П’ятий рік поспіль, або шостий раз за всю історію області, валове виробництво зернових і зернобобових перевищило один мільйон тонн.

     Найвагоміший внесок по зернових зробили хлібороби Володимир-Волинського району – 160 тис.тонн,  Луцького – 152 тис.тонн, Локачинського – 148 та Горохівського району – 139 тис.тонн.

     Серед семи областей поліської зони (Волинської, Житомирської, Закарпатської, Івано-Франківської, Львівської, Рівненської, Чернігівської) Волинь займає третю позицію по валу зернових. По урожаю ріпаку (32,6 ц/га) – друга позиція по Україні, кукурудзи (87,4 ц/га) і цукрових буряків (529 ц/га) – четверта, сої (28 ц/га) – шоста. А по соняшнику (28,8 ц/га) - перша позиція серед областей Полісся і шоста по Україні.

     В передових господарствах ці показники значно вищі. За результатами досліджень Волинського обласного державного центру експертизи сортів рослин, 30 сортів озимої пшениці дали урожайність від 80 до 100 ц/га, кукурудзи - більше 130 ц/га, сої - до 50 ц/га. Такі результати досягнено на не зовсім багатих Звиняченських землях Горохівського району.

     Наразі в стадії завершення збір кукурудзи на зерно та цукрових буряків. Практично завершено посів озимини.

     Досягнення високих виробничих показників стало можливим лише завдяки запровадженню сучасних технологій і погодних умов. Основою майбутнього врожаю завжди був і залишається якісний посівний матеріал.

     З відкриттям двох сучасних насіннєвих заводів в області – товариствах «Волинь-зерно-продукт» та «П’ятидні» маємо значне поліпшення із забезпеченістю якісним насінням наших аграріїв. Їхніми послугами скористалися більше 120 сільгоспвиробників області. «П’ятидні» завершується будівництво елеватора на 65 тис.тонн з потужним сушильним комплексом, що стало доречним у цьому році. Уже розпочато сушіння кукурудзи в режимі наладки для всіх, хто потребує.

     Вирощування цукрових буряків було і залишається пріоритетним напрямком бурякосіючої зони області. А модернізація цукрових заводів сприяє розвиту буряківництва. В минулому році відновив роботу Мар’янівський цукровий завод, цьогоріч вже працюють 3 заводи.

     До слова, після відновлення роботи Мар’янівський цукровий завод другий рік поспіль надає жом на безоплатній основі для усіх сільгоспвиробників.

 

 

     Щодо галузі тваринництва, то до відповідного періоду минулого року зменшено виробництво м’яса і молока у господарствах усіх категорій, однак у агроформуваннях виробництво мяса практично на рівні аналогічного періоду минулого року, а молока – ріст на 3,9 відсотка, що вказує на інтенсивний розвиток молочного скотарства.

     В рейтингу регіонів за підсумками 9-ми місяців, область посідає 8 місце за кількістю корів та 7 місце за кількістю птиці.

     Поголів’я ВРХ збільшено на 1,4 % у порівнянні до 1 січня ц.р. Державна бюджетна підтримка галузі тваринництва, зокрема ВРХ, позитивно вплинула на нарощування поголів’я.

     Волинь має хороші умови для розвитку садівництва. В області 4 тисячі 700 гектарів насаджень плодових і ягідних культур, або майже 4 відсотки загальнодержавних насаджень. Йде тенденція до збільшення їх площ як у сільгосппідприємствах, так і господарствах населення.

     За оперативними даними, у поточному році посаджено більше 200 гектарів плодово-ягідних насаджень, до кінця року очікується закладка ще 100 га.

     Стимулом є державна бюджетна підтримка. Дев’ять підприємств області задекларували свої заявки до Мінагрополітики на часткове відшкодування 70% вартості закуплених саджанців, трьом господарствам уже виплачено 1 мільйон 350 тисяч гривень.

     Так склалося, що на Волині невеликі фермерські та особисті селянські господарства зайняли нішу вирощування овочів та картоплі.

     Залишається проблемним питання збуту продукції, а саме цінової ситуації на агропродукцію як картопля, овочі ягоди. Як вихід з ситуації – об’єднання селян, дрібних власників у групи виробників, бо кооперація – єдиний шлях для вирішення питань дрібних виробників.

     Департамент агропромислового розвитку ОДА у партнерстві з ГО «Волинська обласна аграрна дорадча служба» в рамках Програми територіальної співпраці країн Східного партнерства Білорусь-Україна виграли конкурс і впроваджують  проект «Ключ до успіху». Покращення економічної ситуації в сільській місцевості Волинської області України і Брестської області Республіки Білорусь шляхом розвитку сільськогосподарської кооперації».

     Метою проекту є роз’яснювальна робота серед фермерів, власників ОСГ щодо ролі і можливостей об’єднання у групи виробників - обслуговуючі кооперативи, формування бази виробників плодово-ягідної продукції та створення 3 обслуговуючих кооперативів.

     У поточному році на співфінансування проекту «Ключ до успіху» з обласного бюджету відповідно до заходів «Регіональної програми розвитку міжнародного і транскордонного співробітництва на 2018-2020 роки», яка затверджена рішенням сесії Волинської обласної ради 31 травня 2018 року, спрямовано 137,7 тис. грн.

     Незважаючи на те, що проект призупинив діяльність, вдалося організувати та зареєструвати 2 сільськогосподарських обслуговуючих кооперативи «Волинська картопля» (12 членів, в т.ч. 2 фермерських господарства) та «Фундук Волині» (9 членів, в т.ч. 5 фермерських господарств).

     Обслуговуючий кооператив виробників картоплі об’єднав виробників Локачинського, Луцького, Рожищенського районів, фундука - Луцького, Любомльського, Іваничівського районів.

     Крім того, у 2018 році департаментом АПР спільно з ВОГО «Фонд місцевого розвитку» та Фундація Європейська Академія Самоврядування розпочато реалізацію проекту «Сприяння впровадженню новітніх технологій переробки молока у Волинській та Рівненській областях шляхом ознайомлення з кращими польськими практиками» за фінансової підтримки Міністерства закордонних справ Республіки Польща в рамках програми «Польська допомога». Підтримує ініціативу Генеральне Консульство РП у Луцьку.

     Польський досвід вже впроваджує молочарський обслуговуючий кооператив «Степ» Горохівського району, який закупляє обладнання сироварні і матиме можливість скористатися державною підтримкою – відшкодування 70-відсотків вартості придбання обладнання.

     Всього в області працює 17 обслуговуючих кооперативів. Цю роботу необхідно активніше проводити серед населення області фахівцями департаменту, райдержадміністрацій, ОТГ.

 

 

     У 2018 році в області стартував проект «Аграрні розписки в Україні». В рамках проекту проведена значна робота. В усіх районах області пройшли семінари-тренінги із агровиробниками, які дали можливість залучити фінансовий ресурс під заставу майбутнього врожаю за допомогою аграрних розписок.

     В результаті 8 сільгосппідприємств оформили 14 аграрних розписок, залучивши ресурс на суму майже 60 млн гривень. Найближчий черговий семінар має відбутися у Горохові для виробників плодоягідної продукції та розвитку кооперації.

 

 

 

Щодо фінансової підтримки галузі АПК

     У регіоні реалізується низка програм, спрямованих на підтримку агропромислового комплексу, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, головним розпорядником є Мінагрополітики.

 

 

     Державна підтримка галузі тваринництва.

     За утримання молодняка ВРХ 179 власникам ОСГ виплачено 279,9 тисяч гривень дотації за утримання 213 голів ВРХ. 4,1 млн.грн буде спрямовано по ІІ траншу.

     За утримання 14 824 голів корів молочного, молочно-м’ясного та м'ясного напрямків продуктивності 71 СПД виплачено 11,1 млн. грн. дотації. Ще більше 11 мільйонів очікується по ІІ траншу.

     5,9 млн. грн. спрямовано як часткове відшкодування вартості будівництва тваринницької ферми ТзОВ «Прогрес» Володимир - Волинського району. Очікується здача І черги комплексу на 300 корів з доїльним залом у «Перлині Турії».

     5,5 млн. грн. спрямовано як часткове відшкодування вартості закуплених племінних тварин.

 

     Часткова компенсація вартості сільськогосподарської техніки та обладнання вітчизняного виробництва.

     Від агровиробників області було подано 43 заявки на відшкодування 53 одиниць техніки, вартістю 14,9 мільйона гривень (без ПДВ), виплачена компенсація складає 3,6 мільйона гривень.

     За програмою здешевлення кредитів до обласної комісії з питань пільгового кредитування подано і розглянуто 7 заявок, які відповідають вимогам Порядку використання коштів державного бюджету, на суму 315 тис. грн.

     Однією із причин низької активності у кредитуванні малих фермерських господарств, які мають чистий дохід до 20 мільйонів гривень в рік, є відсутність кредитних історій, заставного майна і, відповідно, певна недовіра банків.

     Юрій Горбенко проаналізував як скористалися підтримкою агровиробники у розрізі районів: "Найбільші суми підтримки отримали агровиробники 7 районів, де збережено поголів’я тварин у великотоварних підприємствах".

 

 

     Також очільник головного аграрного відомства області деталізував, роботу районів і ОТГ по фінансовій підтримці за утримання молодняка ВРХ. Станом на 1 травня (перша подача) 179 власникам ОСГ виплачено 279,9 тисяч гривень дотації за утримання 213 голів ВРХ. Сільські громади 3 районів на першому етапі не включилися у роботу.

     На ІІ подачу - станом на 01.09.2018 року подано відомість на суму 4 мільйони 120 тисяч гривень для 3250 власників. Незабаром кошти надійдуть до власників ОСГ.

     ІІІ подача документів станом на 01.12.2018 року в грудні. Всього за три подачі власники тварин зможуть отримати 2500 гривень за 1 голову відповідно до віку тварини.

 

     З 2016 року в області впроваджується Комплексна програма розвитку агропромислового комплексу, заходами якої передбачено різні напрямки підтримки малих та середніх форм господарювання. Програма розроблена на умовах співфінансування з бюджетами районів і ОТГ.

     На фінансову підтримку трьох програм АПК з місцевих бюджетів передбачено 16 мільйонів гривень, в т.ч. з обласного бюджету – 9,3 мільйона гривень, з районних бюджетів 4,5 мільйона гривень, бюджетів ОТГ 2,2 мільйона гривень.

     З них на виконання заходів Комплексної програми розвитку галузі АПК у 2018 році передбачено 2,3 мільйона гривень з обласного бюджету (49 відсотків від загальної кількості на програму), з районних бюджетів – 1,6 млн грн (34 відсотки), бюджетів ОТГ – 824 тис. грн (17 відсотків).

     Через департамент АПР здійснюється програма пільгового кредитування - відшкодовуються відсоткові ставки за кредитами, виплачено 57 тисяч гривень.

     Із 1,2 мільйона гривень субвенції місцевим бюджетам, виплачено 789,9 тисяч гривень, них:

- на дотацію власникам ОСГ за утримання 3 і більше корів використано 524,1 тисячі гривень для 1160 власників ОСГ;

- на дотацію за утримання телиць до 2-х річного віку – 23 тисячі гривень 23 власникам ОСГ;

- на дотацію за посів жита, гречки використано 17 тисяч гривень;

- на дотацію за посадку садів, ягідників використано 35,9 тисяч гривень;

- на часткову компенсацію вартості придбання обладнання для СОК використано 80 тисяч гривень;

- на корінне покращення пасовищ використано 97,5 тисяч гривень.

 

 Ситуацію по бюджетах і програмах за останні 3 роки. Районні бюджети - у мільйонах гривень, бюджети ОТГ – в тисячах гривень.

 

     Продовжується співпраця з об’єднаними територіальними громадами. 

     Активно включилися нові громади, які розробили місцеві програми розвитку АПК та виділили кошти на співфінансування заходів Комплексної програми для підтримки малих та середніх форм господарювання.

     Однією з причин неповного використання коштів за виконання заходів Комплексної програми у повному обсязі є система співфінансування, оскільки з обласного бюджету виділяється субвенція місцевим бюджетам за рішенням обласної ради лише після виділення коштів на співфінансування з бюджету району чи ОТГ.

     Сесією обласної ради від 8 лютого ц.р. рішенням № 18/18 затверджено обласний бюджет, в тому числі затверджено ресурс на програми АПК, а райони і ОТГ ще до сьогодні приймають рішення про виділення коштів. Для прикладу, 4 жовтня спрямовано субвенції у райони, а 5 жовтня – знов зміни у ОТГ. Це не сприяє швидкому освоєнню коштів.

     Регіональна комплексна програма підтримки індивідуального житлового будівництва на селі «Власний дім». З обласного бюджету для надання пільгових кредитів індивідуальним сільським забудовникам  передбачено кошти в обсязі 6,7 млн. грн., з них фактично надано кредити на суму 5,2 млн. грн. З місцевих бюджетів передбачено 3,2 млн. грн., з яких використано 2,3 млн. грн. З державного бюджету передбачено 1,8 млн. грн., поступило і використано 867 тис.грн. Всього за кошти обласного бюджету надано 81 кредит, з них на придбання, будівництво/реконструкцію житлових будинків - 76 кредитів, на підключення інженерних мереж - 5 кредитів.

 

 

     В цілому на підтримку галузі АПК з бюджетів усіх рівнів за 8 місяців поточного року вже профінансовано 38,8 млн.грн.

 

 

 

     У поточному році пріоритетом роботи департаменту агропромислового розвитку та райдержадміністрацій були питання врегулювання земельних відносин.

     Для запобігання рейдерських захоплень сільськогосподарських земель розпорядженням голови обласної державної адміністрації від 17 квітня 2018 року №229 оновлено посадовий склад штабу із забезпечення прав і свобод землевласників та землекористувачів та їх майнових прав.

     Проведено дев’ять засідань штабу та робочої групи, в тому числі два виїздних, на яких розглянуто колективне звернення шістьох господарств щодо незаконних дій стосовно їхніх підприємств ФГ «Західний Буг», два звернення ФГ «Західний Буг» та звернення ТзОВ «Кріс Віт Україна».

     2018 рік став роком виявлення недобросусідства, коли промахи одних сприяли входженню на їх масиви інших місцевих агровиробників.

     В результаті роботи штабу досягнуто мирової угоди між директором ТзОВ «Прогрес» Вітруком А.О. та керівником ФГ «Західний Буг» Юнаком М.П., також  директорами ТзОВ «Буг» Матишейком С.В. та ФГ «АІС-Агро» Антощаком І.С. узгоджено з керівником ФГ «Західний Буг» спільні дії щодо подальшого обробітку земель.

     На виконання протокольних доручень оперативного штабу, Головним управлінням Держгеокадастру та Національної поліції в області здійснено перевірку законності використання земель сільськогосподарського призначення у Володимир-Волинському районі, в ході якої встановлено 17 випадків самовільного зайняття земельних ділянок площею 369,4 га.

     У трьох випадках (42,8 га) порушників притягнуто до відповідальності та видано приписи щодо необхідності звільнення самовільно зайнятих земель. Відносно інших випадків матеріали для встановлення осіб порушників та вжиття заходів щодо звільнення земель матеріали перевірок спрямовані до органів прокуратури.

     Встановлено відхилення від затверджених проектів землеустрою на 14 ділянках площею 733,2 га.

     Зважаючи на різницю нормативної грошової оцінки сіножатей, пасовищ та ріллі, розмір можливої недоотриманої орендної плати, в тому числі надходжень до бюджетів при використанні зазначених земель, відносно яких виявлені випадки відхилення без належного дозволу від затверджених у встановленому порядку проектів землеустрою, становить більше 1 мільйона гривень.

     В ході здійснення вказаних заходів, було встановлено факт самовільоного зайняття ФГ «Західний Буг» земельних ділянок сільськогосподарського призначення загальною площею 72,4 га, які були засіяні сільськогосподарськими культурами. Це підтвердила і комісія у складі представників Головного управління Нацполіції в області, Головного управління Держгеокадастру в області та департаменту агропромислового розвитку облдержадміністрації. Згідно методики визначення розміру заподіяної шкоди було проведено розрахунок шкоди, розмір якої становить 97,3 тис грн.

     За виявленим фактом Головне управління нацполіції в області двічі зверталося до Володимир-Волинського міського суду з клопотанням накладення арешту на посіви та двічі отримувало відмови.

     Встановлено факт отримання у 2014 році земельної ділянки для створення фермерського господарства жителем міста Володимир-Волинський Семенюком Олександром Вікторовичем. Відповідно до наказу Головного управління Держгеокадастру в області користувачу в місячний строк необхідно було зареєструвати фермерське господарство та використовувати земельну ділянку за цільовим призначенням. Проте, юридична особа була зареєстрована лише після виявлення департаментом агропромислового розвитку даного порушення у 2018 році.

     Встановлено факт не виконання постанови Верховного суду України та рішення Володимир-Волинського міського суду щодо повернення громадянкою Карпюк Г.С. п’яти земельних ділянок площею 156,48 га у користування держави. Діючі рішення про передачу даних земельних ділянок в користування в тому числі на умовах оренди відсутні. Отже використання даних земельних ділянок згідно ст.1 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» є самовільним зайняттям. Матеріали спраямовані до правоохоронних органів.

     Головне управління Держгеокадастру в області листом від 24.07.2018 року №10-3-0.4-5093/2-18 інформувало Головне управління Національної поліції у Волинській області про необхідність вжиття заходів реагування для припинення вказаних порушень.

     Підготовлено та надіслано до Міністерства юстиції України чотири скарги щодо дій державного реєстратора, які спричинили виникнення так званої «подвійної реєстрації договорів оренди», проте отримано відмови в розгляді оскільки додані до скарги копії документів не засвідчені в установленому порядку.

 

 

     До рейдерства спонукають «Білі плями» (земельні паї, яким не присвоєні кадастрові номери) на кадастровій карті і прогалини в законодавстві.

     За інформацією ГУ Держгеокадастру, лише 57 відсотків власників земельних паїв отримали державні акти, 43 % - ще не оформили право власності в реєстрі, адже з початку 2013 року видача Державних актів на право власності на землю не здійснюється, а право власності на земельні ділянки реєструються у новоствореному Реєстрі прав на нерухоме майно. На зміну Державним актам з 1 січня 2013 року видавалися Свідоцтва про право власності на нерухоме майно та Витяги з державного реєстру прав.

     А з 1 січня 2016 фактично підтвердженням реєстрації прав власності на земельну ділянку є електронна форма.

     Встановлено, що відомості про земельні ділянки отримані державним реєстратором речових прав відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 12 липня 2017 року № 509 “Про затвердження Порядку доступу державних реєстраторів прав на нерухоме майно та користування відомостями Державного земельного кадастру” дуже часто є неповними. Зокрема, відсутні відомості про зареєстроване до 2013 року інше речове право — право оренди на земельні ділянки.

     В зв`язку з цим виникає проблема наявності подвійної реєстрації права оренди земельних ділянок у Волинській області.

     Для забезпечення законності та ефективності використання земель сільськогосподарського призначення орендарям рекомендовано взяти до уваги:

- державний реєстратор під час держреєстрації речових прав на нерухоме майно зобов’язаний перевірити інформацію про наявність або відсутність вже зареєстрованих речових прав з метою недопущення їх подвійної реєстрації;

- лист департаменту агропромислового розвитку облдержадміністрації від 07.09.2018 №1711/16/2-18 яким рекомендовано зареєструвати договори оренди в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.

 

 

     В області розроблено заходи щодо спільних дій (Головне управління Держгеокадастру у Волинській області, Головне територіальне управління юстиції у Волинській області, Головне управління Національної поліції у Волинській області, Головне управління ДФС у Волинській області, Департамент агропромислового розвитку обласної державної адміністрації, голови районних державних адміністрацій, органи місцевого самоврядування).

     Для врегулювання нормативної бази департаментом агропромислового розвитку облдержадміністрації 17 липня ц.р. підготовлено за підписом голови облдержадміністрації та направлено лист Прем’єр-міністру України Гройсману В.Б. щодо доручення Міністерству аграрної політики та продовольства України, Міністерству регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України, Міністерству юстиції України в питанні комплексного врегулювання ведення державного земельного кадастру у визначені нормативними актами терміни, захисту прав власності на земельні ділянки сільськогосподарського призначення для забезпечення цільового і ефективного їх використання, недопущення рейдерських захоплень.

     13.08.2018 направлено лист Міністру юстиції України за підписом голови облдержадміністрації з пропозицією внесення змін до нормативно-правових актів для можливості притягнення до відповідальності державних реєстраторів територіальними органами Мін’юсту на місцях.

     З представників Головного територіального управління юстиції, департаменту агропромислового розвитку та Головного управління Держгеокадастру в області було сформовано виїзні мобільні точки доступу до системи безоплатної правової допомоги, з метою надання роз`яснень населенню щодо захисту речових прав на землі сільськогосподарського призначення та роз’яснення антирейдерського законодавства.

     Для оперативної роботи було розроблено та затверджено відповідні графіки роботи та виїздів із зазначенням дат та населених пунктів, куди здійснюються виїзди мобільних груп. Мобільними групами було здійснено 51 виїзд у населені пункти Волинської області, де 493 громадянина отримали правові консультації.

     На сьогоднішній день, такі виїзди здійснюються щочетверга у райдержадміністрації області.

 

 

     Щодо використання земель запасу і резерву.

     У 2018 році Головним управлінням Держгеокадастру в області із 408 сформованих ділянок площею 8055 га на земельних аукціонах передано в оренду всього 79 земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності загальною площею 1779,27 га з річним розміром орендної плати 2,567 млн. грн.

     Розмір орендної плати зріс від стартового майже до 11% від НГО. Середній розмір річної плати за користування земельними ділянками за 1 га збільшився з 740 грн у 2015 році до 1443 грн у 2018 році.

     18 жовтня відбулися перші в Україні електронні земельні торги. Аукціон пройшов на платформі OpenMarket державного підприємства “СЕТАМ” Міністерства юстиції України, з яким Держгеокадастр уклав відповідний договір про співпрацю, в тому числі і головне управління Держгеокадастру в області і вже подали перші ділянки на торги.

     Перші торги по ділянках Чернігівської і Кіровоградської областей показали, що сума орендної плати дійшла до 70-100 %  НГО або 6-12 тис.грн/га.

     Вільних земель запасу і резерву в області – десятки тисяч гектарів. Це, в основному, землі поліських територій.

     Минулого тижня відбулися робочі зустрічі у Маневицькому, Камінь-Каширському та Любешівському районах з метою залучення облогуючих земель у сільськогосподарське виробництво з інвестором, який має намір освоювати землі поліських територій Волинської області.

     Інвестор довгий період часу вивчав специфіку господарювання на поліських територіях та має відповідний досвід. Зокрема, в Зарічненському районі Рівненщини агропідприємство дало «нове життя» поліським землям, відновило меліоративні канали, наповнює місцеві бюджети, справно розраховується з пайовиками та бере участь у соціальному житті сільських територій.

     Півроку тому в Любешівському районі було зареєстровано ТОВ «Стохід Нова Агро» - підприємство, яке уже офіційно оформило 1,5 тис га земель у Любешівському і Камінь-Каширському районах, почало вирубку самосійних лісів та чагарників, обробіток ріллі.

     На сьогодні в роботі матеріали ще на 5 тис.га. Агропідприємство планує розширювати свої потужності, залучати більше земель у виробництво.

     В процесі роботи виявлено факти, що не проведено жеребкування, власники земельних сертифікатів не знають місце розміщення паю територіально, не оформляють право власності на землю.

     Об’єднання громад необхідне для концентрації людських, інфраструктурних, земельних ресурсів, щоб нова адміністративна одиниця стала більш потужною та спроможною.

     Стимул для об’єднаних територіальних громад - отримуння права розпорядження тими земельними ділянками, які до цього часу були в розпорядженні центральної влади, а це - продовження політики децентралізації. Вже передано майже 26 тис.га земель у розпорядження ОТГ.

     Дорученням голови ОДА від 06.09.2018 року зобов’язано забезпечити постійний контроль за повнотою включення до оподаткування земельних ділянок сільськогосподарського призначення.

     Проведена робота уже дала певні результати. За інформацією ДФС в області у поточному році надійшло 259 млн грн. податку за землю – це 108 % до минулого року, або плюс 20 мільйонів.

     Однак, ще є великий ресурс для зростання показника, адже в окремих районах землі державної власності передано в оренду на 20-49 років з фіксованою платою – від 100 до 500 грн за гектар. Тобто, є великий і основний ресурс наповнення бюджетів – це земля.

     Такою інформацією володіють райдержадміністрації, які приймали відповідні розпорядження, а також головне управління Держгеокадастру в області.

     В першу чергу найбільше таких земель передано в оренду у Володимир-Волинському та Горохівському районах.

 

 

 

     Місцевий розвиток не можливий без успішного розвитку бізнесу, насамперед малого і середнього. Впровадження ефективної політики економічного розвитку на місцевому рівні повинен передбачати поліпшення умов для розвитку малого підприємництва, покращення доступу до інформації. Розвиток малого підприємництва, фермерських господарств сімейного типу, мають стати одним із найважливіших чинників соціально-економічного зростання економіки.

     Нещодавно Президент Петро Порошенко підписав Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вирішення питання колективної власності на землю, удосконалення правил землекористування у масивах земель сільськогосподарського призначення, запобігання рейдерству та стимулювання зрошення в Україні» від 10.07.2018 р. № 2498-VIII. Він набирає чинності з 1 січня 2019 року. Закон в першу чергу спрямований запобігти рейдерству та спростити обмін земельними ділянками в єдиному масиві, оскільки закріплює правила використання масиву земель сільськогосподарського призначення.

     Право власності на невитребувану земельну частку (пай) має бути оформлене до 1 січня 2025 року. Неоформлені паї передаватимуться у комунальну власність як безхазяйне майно.

     Саме тому, органам місцевого самоврядування необхідно провести моніторинг щодо спадкоємців померлих власників земельних паїв для охорони спадкового майна та можливого визнання спадщини відумерлою.

     На завершення свого виступу, Юрій Горбенко озвучив приємну новину для фермерських господарств: готуються зміни до порядків використання коштів, якими передбачена бюджетна субсидія у розмірі річного мінімального страхового внеску, але не більше 30 тисяч гривень на одне господарство, а також субсидія для новостворених фермерських господарств (перші три роки після його створення, але не раніше 1 січня 2016 року), один раз виключно для ведення сільськогосподарської діяльності у розмірі 3 тисячі гривень на 1 га, але не більше 60 тисяч гривень на одне фермерське господарство.

     Фінансування буде здійснюватися через обласне відділення Укрдержфонду підтримки фермерських господарств. Такі зміни будуть впроваджені найближчим часом.